2019 m. rugsėjo 19 d., ketvirtadienis

Susitikimas bibliotekoje su „Misija Sibiras-19“ dalyve Sandra Šalče


Lietingą penktadienio popietę į Radviliškio viešąją biblioteką rinkosi buvę tremtiniai, politiniai kaliniai ir labai gausus būrys miesto mokyklų moksleivių. Jie atvyko į biblioteką susitikti su „Misija Sibiras-19“  dalyve Sandra Šalče. Viešnia papasakojo, kad išvažiuoti į ekspediciją bandė 3 kartus, pirmuosius du kartus nepavyko ir sėkmė aplankė tik šiais metais. Tad ji pasidalijo įspūdžiais iš ekspedicijos į Kazachstaną. Ši vieta lietuviams labai svarbi, čia, nors ir kiek skirtingais duomenimis, Kazachstano lageriuose kalėjo nuo 20 iki 80 tūkstančių lietuvių.

10 dienų, būtent tiek laiko misija truko Karagandos apylinkėse: Dolinkoje, Karabase, Spaske, Prostornoje, Ekibastūze. „Misija Sibiras-19“  dalyviai kruopščiai šukavo kapines, ieškodami lietuvių kapų, tvarkė atrastus kapus, statė atminimo simbolius kryžius. Pirmą kartą per visą šio projekto istoriją buvo pastatyti  du koplytstulpiai. Vienas jų – Prostornoje, kitas  Dolinkos kapinėse, kuriose nėra išlikusių politinių kalinių atminimo ženklų, bet koplytstulpis buvo pastatytas  atminti visiems ten mirusiems žmonėms. Dar vieną kryžių ekspedicijos dalyviai pastatė šalia Karabaso geležinkelio stoties, kur politinius kalinius paskirstydavo po visą Karlagą. Tai buvo nepaprastas kryžius, kurį Lietuvoje  pagamino buvęs tremtinys Bronislovas. Kiekvienas  ekspedicijos dalyvis galėjo atskirą kryžiaus dalelę susipakuoti  ir vežtis su savimi.
Ekspedicijos dalyviams pavyko pabendrauti su Kazachstane gyvenančiais lietuviais politinių kalinių vaikais ir vaikaičiais, kurie savo gyvenimus susikūrė Kazachstane, tačiau tvirtai žino, kad jų Tėvynė – Lietuva.
Jautrus Sandros pasakojimas ne vienam buvusiam tremtiniui, dalyvavusiam susitikime, išspaudė ašaras, o jaunimą sudomino taip, kad jie neskubėjo išsiskirstyti, turėjo nemažai klausimų viešniai.
Susitikime dalyvavo apie  šimtą radviliškiečių, o tai reiškia kad atmintis gyva, o Lietuvą ir laisvę reikia branginti  ir mylėti.

Viešosios bibliotekos informacija




Komentarų nėra:

Rašyti komentarą