2020 m. spalio 22 d., ketvirtadienis

Bibliotekoje įvyko virtualus susitikimas su Neringa Vaitkute-Burovike

Spalio 21 dieną Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialo (Energetikų g. 7) iniciatyva įvyko virtualus susitikimas su rašytoja Neringa Vaitkute-Burovike, kuri vedė edukaciją „Tikrai reikalingi daiktai: kuriame istoriją“. Susitikime, kuris organizuotas įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės dalinai remiamą projektą „EKObiblioteka: rytojaus kūrėjai“, dalyvavo Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 4 klasės mokiniai (mokytoja Virginija Tunikaitytė) ir Šiaulių Gytarių progimnazijos 5 a klasės mokiniai (mokytoja Irena Vizgailienė).

Knygos „Neišduosiu tavęs“ pristatymas 

Pirmiausia rašytoja N. Vaitkutė-Burovikė pristatė naujausią savo knygą „Neišduosiu tavęs“. Knygoje pasakojama apie žaislinį šunį Pyplį, kuris buvo geriausias Gustės draugas. Kadangi jis jau buvo nebenaujas, Augustės mama išmetė Pyplį į šiukšlyną, o Gustė ryžtasi ieškoti savo draugo net sąvartyne! N. Vaitkutė vaikams perskaitė knygos ištrauką. Nors knyga yra vaikiška, ji puikiai atskleidžia šių dienų problemą – vartotojiškumą ir kaip žmonės yra linkę geriau išmesti seną daiktą, o ne jį atkurti ir „prikelti“ antram gyvenimui. Su šia knygos ištrauka autorė savo klausytojus įvedė į šios edukacijos temą. 

Kur patenka nereikalingi daiktai? 

N. Vaitkutė-Burovikė savo pristatymą pradėjo su klausimu – kur patenka nereikalingi daiktai? Dauguma žino, kad jie patenka į sąvartynus, kurie sukaupia kalnus šiukšlių, tačiau yra ir „nelegalių“ sąvartynų... Ką tai reiškia? Kaip mokiniams pasakojo N. Vaitkutė-Burovikė, žmonės yra linkę palikti savo šiukšles įvairiose poilsiavietėse, miškuose, parkuose, gamtoje. „Juk nei vienas nenorėtų iškylauti vietoje kurioje pilna šiukšlių,“ – samprotavo rašytoja. Autorė atskleidė ir kitą problemą – šiukšlės kenkia ne tik gamtos grožiui bet ir gyvūnams – jis užstringa plastiko atliekose, arba dar blogiau – jas suvalgo. Šitaip žmonės kenkia ne tik aplinkai, bet ir joje esančiai gyvybei, todėl kyla klausimas – ar mes norime gyventi tokioje planetoje? N. Vaitkutė-Burovikė taip pat parodė nuotrauką, kurioje Indijoje vaikai ant kranto iš atliekų stato pilis. Taigi, akivaizdu, kad kai kuriose pasaulio vietose atliekos tapo kasdienybe, tačiau, reikia tikėtis, kad ne visi nori gyventi tokiame pasaulyje. 

Rūšiavimas – puikis išeitis išsaugoti planetą

Pasak autorės, viena iš išeičių išvengti kalnų šiukšlių, prisidėti prie švarios ir tvarios aplinkos kūrimo ir išsaugojimo, yra  atliekų rūšiavimas bei savo drabužių ir kitus daiktų prikėlimas „antram gyvenimui“. Galima rūšiuoti šiukšles, turbūt kai kurių atliekų rūšių konteineriai jau nėra naujiena. Tačiau, pasakojo N. Vaitkutė-Burovikė, išeitis yra ir sumažinti šiukšlių išmetimo kiekį: „didelę atliekų dalį sudaro jau nebenešiojami drabužiai, kurie išmetami nebūtinai tada kai nebetinka. Viena iš priežasčių – jie gali nusibosti, tačiau populiarėjanti „lėtoji mada“ (angl. „slow fashion“) skatina senų drabužių persiuvimą: kai kurių detalių pridėjimą ar net drabužio paskirties pakeitimą. Žmonės išmeta ir senus vintažinius baldus, kuriuos galima perdažyti, restauruoti, taip pat su žaislais – juos irgi galima persiūti, išskalbti, pakeisti. Prieš išmetant nereikalingą daiktą vertėtų susimąstyti, ar neįmanoma jo prikelti antram gyvenimui“, – mokiniams pasakojo rašytoja ir pasidalino savo patirtimi, kaip perdažė seną staliuką, kuris namuose iš naujo atrado savo vietą.

Žemė – tai stiklainis, kuriame gyvename

N. Vaitkutė-Burovikė pateikė puikų pavyzdį, kaip įvairios atliekos gali pakenkti mūsų planetai. Autorė teigė, kad paėmus stiklainį ir pasodinus jame augalų, gyvybė jame išliks dešimtmečiais, o kas busi jei į tą patį stiklainį pridėsime šiukšlių? Pasirodo, gyvybei jame nebeliktų vietos. „Taip pat yra su Žeme – ji kaip stiklainis: jei visą planetą užimtų šiukšlės, joje gyventi taptų labai sudėtinga“, – vaizdžiai pasakojo autorė. 

Kūrybinė užduotis vaikams

Susitikimo pabaigoje mokiniai gavo kūrybinę užduotį – jie turėjo pagalvoti apie daiktą, kurį norėtų išsaugoti, nors jau jis nebėra naudojamas, jį nupiešti ir trumpai aprašyti, kaip jį būtų galima išsaugoti. Ši užduotis – puiki priemonė, parodanti, kad nebūtinai reikia viską išmesti, juk kiekvieną daiktą įmanoma panaudoti dar kartą ir jį išsaugoti. Pasirodo, vaikai turi daug dalykų, kurių nenori išmesti! Vieni rinkosi piešti telefoną, kiti – futbolo kamuolį, suknelę. O kai kurie vaikai nusprendė pavaizduoti pačią Žemę ar netgi žmogų.

Apibendrinant susitikimą, galima teigti, kad rytojus priklauso nuo kiekvieno žmogaus sąmoningumo – ar jis sugebės pakelti numestą šiukšlę, ar po iškilos poilsiavietėje susirinks visus plastikinius buteliukus ir kitas atliekas, ar rūšiuos šiukšles bei pats mažins savo vartotojiškumą. Neabejojama,  kad mokiniams šis susitikimas su rašytoja N. Vaitkute-Burovike buvo prasmingas, paskatino suprasti, kad Žemės ateitis priklauso nuo jų ir kad jie yra švarios, tvarios aplinkos kūrėjai.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf.






Komentarų nėra:

Rašyti komentarą