2022 m. gruodžio 15 d., ketvirtadienis

Specialiųjų poreikių turintys asmenys kūrybingai gilinosi į knygos anatomiją

Gruodžio 14 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekos Knygos grafikos centre įvyko baigiamasis projekto „Knygos anatomija: specialiųjų poreikių turinčių asmenų meno pažinimo ir kūrybiškumo skatinimas“ renginys, kurio metu visi projekto dalyviai ŠAVB edukatorės ir projekto vadovės Lolitos Putramentienės dirbtuvėse padėjo paskutinį tašką šiame kūrybiniame nuotykyje – susikūrė savo ekslibrisą, kuris papuošė jų pačių pasigamintas knygas.

Šis projektas buvo inicijuotas norint ugdyti šiuolaikinio meno eksperimentams atvirus vartotojus ir kūrėjus. Tikslinė projekto auditorija – specialiųjų poreikių, tai yra fizinę ar protinę negalią turintys asmenys. Šie žmonės pasižymi menku pasitikėjimu savimi, jaučiasi lengvai pažeidžiami, dažnai nuvertina savo galimybes ir gebėjimus. To rezultatas – atsiribojimas nuo visuomeninio gyvenimo, izoliacija, depresija. Dėl to projekto veiklos buvo orientuotos būtent į juos, siekiant padėti šiai jautriai žmonių grupei prisiliesti prie profesionaliojo meno, suteikti galimybę dalyvauti kūrybinėje veikloje, mažinti jų socialinę atskirtį.

Projekte bendradarbiauti sutikę Šiaulių miesto neįgaliųjų draugija ir VšĮ „Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras“ taip pat pakvietė savo telkiamas bendruomenes išbandyti kūrybinį procesą.

Viso projekto metu vyko renginiai, kurių metu dalyviai susipažino su kūrybinio rašymo, kaligrafijos, mažosios grafikos meno formomis, galėjo jas pritaikyti savo kūrybinėse veiklose. Edukatorė dailininkė, mokytoja metodininkė Jolita Šlivinskienė dalyviams vedė knygos ženklo edukacinį užsiėmimą „Ekslibrisas – ženklas sau ir apie save“. Dalyviai gavo išsamių žinių apie nuosavybės ženklą savo knygoje, instrukciją, kaip jį galimą sukurti ir technologiškai įgyvendinti.

Dailininkė grafikė Vaiva Kovieraitė-Trumpė parodė, kaip nesudėtingai galima pasigaminti knygą iš po ranka namie turimų medžiagų. Dailininkė pademonstravo, kaip galima knygą susiūti siuvimo mašina ar rankomis adata, susegti kabėmis. Įdomiausia akimirka – šilkografijos technika atspausdintas ornamentuotas kiekvieno iš dalyvių sukurtų knygų viršelio piešinys, kuris daugelį maloniai nustebino.

Šios veiklos – ne pirmas ŠAVB Knygos grafikos centro projektas, kurio metu knyga panaudota kaip kūrybinio proceso objektas. 2020 m. buvo taip pat vykdytas projektas „Kuriame knygą  neįprastai“, kuris buvo skirtas atskirtyje esančioms bendruomenėms iš Moterų veiklos inovacijų centro ir Širdininkų klubo.

Projektą finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.

I. Slonksnytės nuotr.

 







Komentarų nėra:

Rašyti komentarą