2012 m. gegužės 3 d., ketvirtadienis

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Radviliškio viešojoje bibliotekoje

12-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Radviliškio viešojoje bibliotekoje prasidėjo dar išvakarėse – balandžio 21-ąją – susitikimu su provizore-farmakognoste Jadvyga Balvočiūte. Susirinkusieji išklausė viešnios paskaitą apie vaistažoles ir kitus šalia mūsų augančius augalus, jų gydomąsias savybes, „Jadvygos žolių“ atsiradimo istoriją. Susitikimo dalyviai paskanavo įvairių Jadvygos Balvočiūtės ekologinio žolelių ūkio arbatų, įvertino partnerių iš Švedijos atvežtų arbatų skonį. Neskubėta skirstytis, daugelis norėjo pabendrauti su provizore, pasikonsultuoti, sužinoti, kokias arbatas ji patartų vartoti. Organizatoriai pakvietė norinčiuosius birželio mėnesį vykti į Pakalniškių apylinkes, kur, patariami žolininkės, mokysis pažinti mūsų kraštuose augančias vaistažoles, jas rinkti, džiovinti, tinkamai vartoti. Šis susitikimas buvo Viešosios bibliotekos ir partnerių įgyvendinamo tarptautinio projekto „Nuo čiobrelio lig avietės...“ dalis.

Balandžio 23 d., kaip ir visoje Lietuvoje, Viešoji biblioteka sukvietė į  „Valandą su Maironiu“. Renginį parengė ir vedė Radviliškio Vaižganto progimnazijos ir Pakalniškių pagrindinės mokyklos maironiečiai, kurių mokytojos – Daiva Mikšienė,  Zita Macevičienė, Lina Andriulienė ir Alva Kazlauskienė. Renginys prasidėjo garso įrašu – įžymaus lietuvių aktoriaus Laimono Noreikos skaitomomis Maironio eilėmis apie gimtinę, kuri buvo iliustruojama vaizdo ekrane Maironio taip mylėtos tėviškės peizažais. Abiejų mokyklų maironiečiai priminė iškilaus Lietuvos dainiaus biografinius faktus, paskaitė jo eilių. Popietės pabaigoje buvo demonstruojamas dokumentinis filmas apie Maironio muziejų Kaune. Susirinkusieji sužinojo daug dar negirdėtų faktų iš poeto gyvenimo ir kūrybos.
Pakalniškių pagrindinės mokyklos maironiečiai skaito Maironį

Tos pačios dienos popietę į Viešosios bibliotekos Knygų muziejų rinkosi aktyviausi Radviliškio jaunimo organizacijų atstovai pokalbiui prie arbatos puodelio. Buvo diskutuota tema: „Ko reikėtų, kad biblioteka patiktų“. Viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Marcinkienė trumpai supažindino jaunimą su bibliotekos naujovėmis. Kai kuriuos bibliotekos skaitytojų aptarnavimo faktus pašnekesio dalyviai išgirdo pirmą kartą. Jaunimas sužinojo, kad bibliotekoje vyksta ir nemažai renginių, tik ne visada informacija apie tai juos pasiekia mokyklose. Pasidalyta nuomonėmis, kaip šią problemą išspręsti. Vienas iš pasiūlytų būdų – informaciją pateikti  skaitytojų elektroninio pašto adresais. Jaunimo atstovai taip pat pageidavo diskusijų po demonstruojamų istorinių ar psichologinių filmų, ekranizuotų pagal įžymių autorių knygas.
Diskusijos su jaunimu dalyviai
Balandžio 24 d. mažieji skaitytojai buvo sukviesti į popietę „Knyga – raktas į neatrastus pasaulius“. Ji buvo skirta Tarptautinei vaikų knygos dienai. Nuo 1967 m. minimą Vaikų knygos dieną šiemet rėmė IBBY Meksikos skyrius. Kreipimosi į vaikus autorius Francisco Hinojosa (Meksika). Renginyje pasaką „Auksinis obuolys“ susirinkusiesiems dovanojo Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos teatro kolektyvas, vadovaujamas mokytojos Justinos Marcišauskaitės. Renginyje dalyvavo lopšelio-darželio „Kregždutė“ priešmokyklinių grupių vaikai, Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos pradinių klasių moksleiviai, Viešosios bibliotekos lankytojai.
Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos teatro spektaklio akimirka
Tos pačios dienos popietę į Informacijos-kraštotyros skyrių kartu su Lizdeikos gimnazijos vyresniąja bibliotekininke Valia Kondratenko susibūrė šios gimnazijos dešimtokai. Jiems organizuota informacinė pamoka „Technologijos, knyga, kultūra – visa tai Biblioteka“. Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Nijolė Stankuvienė supažindino su elektroniniu LIBIS katalogu. Moksleiviai mokėsi šio katalogo pagalba susirasti ir užsisakyti reikiamą knygą, neišėję iš namų. Informacijos-kraštotyros skyriaus vyresnioji bibliografė Virginija Simaitienė išsamiai papasakojo apie elektroninę knygų ir žurnalų skaityklę. Informacijos-kraštotyros skyriaus vyresnioji bibliografė Rūta Ruseckienė ir vyresnioji bibliotekininkė Rima Giedrienė supažindino lankytojus su užsienio duomenų bazėmis: Oxford Reference Online, Oxford Art Online,  Oxford Music Online, kuriose galima rasti įvairios informacijos apie reikšmingiausius pasaulio įvykius, straipsnių meno klausimais, meno kritikų, klasikinės bei šiuolaikinės muzikos kompozitorių ir atlikėjų biografijų ir kita. Tarp lankytojų ypač populiari užsienio duomenų bazė EBSCO Publishing – visateksčiai elektroniniai socialinių ir humanitarinių mokslų populiarieji, medicinos, verslo ir ekonomikos žurnalai, elektroniniai laikraščiai, žinynai anglų kalba.
Informacinės pamokos metu
Balandžio 25 d. Nacionalinė bibliotekų savaitė Žaislotekoje prasidėjo miesto darželių „Eglutė“ ir „Kregždutė“ priešmokyklinio ugdymo grupių vaikučių ir auklėtojų vizitu. Tai buvo savotiškas „Pirmasis pasimatymas su biblioteka“. Šaunų vaidinimą „Ožka melagė“ lietuvių liaudies pasakos motyvais (režisierė – auklėtoja Laimutė Vaičiulytė) suvaidino darželio „Eglutė“ „Želmenėlių“ grupės vaikai. Po pasirodymo svečiai, lydimi bibliotekininkės Vilijos, susipažino su bibliotekoje esančiais skyriais, jų veikla, susidomėję apžiūrinėjo senąsias knygas Knygų muziejuje. Pasakų kambaryje vaikai pasiklausė tetos Jolantos sekamos pasakos iš Česlavo Jančarskio knygos „Meškiuko Nulėpausio pasakos“, pažaidė. Grupių auklėtojoms ir vaikams pirmąjį vizitą bibliotekoje primins bibliotekos kompiuterininko Tomo Januševičiaus sukurti „Knygų šalies“ bičiulių pažymėjimai, lankstinukas apie biblioteką.
„Pirmasis pasimatymas su biblioteka“ prasidėjo vaidinimu „Ožka melagė“
Balandžio 25 d. Viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko klubo „Civitas“ diskusija su lektore, humanitarinių mokslų daktare, doc. Solveiga Daugirdaite. Lektorė skaitė pranešimą tema „Ką kalba ir ko nekalba šiandieninė lietuvių literatūra“. Gausiai susirinkusieji Radviliškio pedagogai lituanistai ir vyresniųjų klasių moksleiviai išgirdo pasakojimą apie lietuvių rašytojų klasikių Žemaitės, Lazdynų Pelėdos, Petkevičaitės-Bitės, Šatrijos Raganos kūrybos ištakas ir tikslus, apie dabartinius šiuolaikinių autorių knygų rinkimus, kuriuos rengia Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, lygino laimėjusiųjų dvyliktukų skirtingų metų žanrų pasiskirstymą, populiariausius autorius.
Lektorė Solveiga Daugirdaitė
Balandžio 26 d. Viešosios bibliotekos Žaislotekoje tęsėsi ciklas „Pasaką seka profesijų atstovai“. Žaislotekos lankytojai sulaukė uniformuoto miškininko Giedriaus Zabulio iš Radviliškio miškų urėdijos. Svečias susirinkusiems skaitė ištraukas iš Vakarės Aleksandravičiūtės knygos „Gugeliukai“. Istorijos, skatinančios susimąstyti apie gerą ir saugų elgesį miške, sudomino vaikus. G. Zabulis vaikams papasakojo ir apie miškininko profesiją, darbą miške skirtingais metų laikais, žvėrių priežiūrą, kartais jų padaromą žalą. Vaikai sužinojo, kad didžiausias mūsų rajone yra Mažuolių miškas, o pelkė – Bargailių. Bendraudami su miškininku, popietės dalyviai suprato, kad tik saugodamas, o ne naikindamas, gali būti vieningas su gamta.
Tos dienos pavakarę į Viešosios bibliotekos Paveikslų galeriją lankytojus, draugus ir artimuosius sukvietė kraštietė menininkė Kristina Sereikatė. Ji pristatė fotografijų parodą „Josette“ ir pademonstravo savo dokumentinį filmą „Tėvas“. Pirmojoje renginio dalyje autorė papasakojo apie bandymą „pažvelgti į senyvos moters – Josette‘ės egzistenciją, jos vidinį gyvenimą bei prisiminimus, kuriuos negailestingai nuneša natūrali laiko tėkmė, ir dabartis tampa praeitimi, palikdama vienatvę ir merdėjančią mirties tylą“. Ši pažintis su Josette įvyko, atliekant stažuotę Nacionalinėje fotografijos mokykloje Arlyje (Prancūzija) 2007 m. Dokumentinio filmo „Tėvas“ pagrindinis personažas – autorės tėvukas Jurgis Sereika, kuris žaismingai prisiminė filmavimo metu išgyventus jausmus. Tai pasakojimas apie pagyvenusio vyro, „nebespėjančio žengti su laiku koja kojon, mažą pasaulėlį, kupiną prisiminimų ir graudžiai linksmos gyvenimo patirties. Nepaisant jokių gyvenimo aplinkybių jis nenustoja svajoti ir tikėti. Tačiau realybė yra visai kitokia. Jis uoliai stato namą ir kaip daugelis iš mūsų, siekia gyventi geriau. Ar sugebės vyras jį pastatyti, ar tai yra tik paskutinė jo „gulbės giesmė“?
Menininkė Kristina Sereikaitė su dokumentinio filmo „Tėvas“ personažu
Balandžio 27 d. Viešosios bibliotekos Konferencijų salėje šeimininkavo Radviliškio mokyklų vyresniųjų klasių moksleiviai. Jie čia atėjo pažiūrėti inscenizacijos „Illumination“, kurią suvaidino Šiaulių valstybinės kolegijos Bibliotekos informacinių išteklių valdymo nuolatinių studijų programos I kurso (BV11) grupės studentai, vadovaujami Justinos Aponel. Studentai šiuolaikiškai atspindėjo knygos kelią ir parodė bibliotekų lankymo svarbą, įrodydami, kad bibliotekos šūkis: „spausk Patinka!“ tikrai vertas dėmesio.
Šiaulių studentai inscenizavo knygos kelią.
Straipsnį parengė Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojos: Laura Bagučanskytė, Jolanta Šilinskienė, Audronė Sinušaitė, Nijolė Pakštienė, Daiva Paulauskienė ir Vilma Merkytė.

Lauros Bagučanskytės ir Tomo Januševičiaus nuotraukos

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą