Puslapiai

2012 m. birželio 22 d., penktadienis

Paminėtos rašytojo Jono Avyžiaus 90–osios metinės ir įteikta pirmoji Jono Avyžiaus literatūros premija

Gegužės 31 d. Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka surengė iškilmingą žymaus kraštiečio rašytojo Jono Avyžiaus 90-ųjų gimimo metinių minėjimą, kurio metu buvo įteikta rajono savivaldybės įsteigta pirmoji Jono Avyžiaus literatūros premija. Premijos laureatu už novelių romaną „Trys vienatvės“ tapo rašytojas Romualdas Granauskas.
Salės vaizdas. 
Pirmoje eilėje - J. Avyžiaus seserys, 
rajono savivaldybės atstovai ir renginio svečiai
Renginį vedė kraštietis Juozas Šalkauskas. Jis perskaitė ištraukas iš rašytojo Jono Avyžiaus „Autobiografinių fragmentų“ – apie begalinį norą rašyti, pirmuosius literatūrinius bandymus. Liaudies dainomis, akompanuojant Aušrai Tiškevičienei, džiugino kraštietė solistė Sofija Jonaitytė, grojo Algimanto Raudonikio meno mokyklos jaunieji smuikininkai, vadovaujami Zitos Gaškauskaitės.Vieno populiariausių J. Avyžiaus romanų „Sodybų tuštėjimo metas“ ištraukas skaitė legendinis aktorius Juozas Budraitis, to paties pavadinimo filme 1976 m. atlikęs Gedimino Džiugo vaidmenį. Renginio metu buvo demonstruojamos nuotraukos iš Viešojoje bibliotekoje saugomo Jono Avyžiaus asmeninio archyvo. 
 Kalba aktorius Juozas Budraitis
Šiltais prisiminimais apie Joną Avyžių dalijosi artimiausias ir brangiausias jam buvęs žmogus – žmona Irena, į kurios trapų, bet patikimą petį sunkiausiomis gyvenimo akimirkomis galėjo atsiremti ir kuria galėjo pasikliauti. „Jaučiau dvasinį komfortą, gyvendama su Jonu, – sakė Irena  Avyžienė, taip pat dėkojo Joniškio J. Avyžiaus viešosios bibliotekos darbuotojams už rašytojo atminimo puoselėjimą, rajono savivaldybei – už įsteigtą Jono Avyžiaus literatūros premiją. 
Premijos atrankos grupės pirmininkė, Šiaulių universiteto docentė dr. Džiuljeta Maskuliūnienė  kompetentingai  aptarė visų pretendentų į premiją  kūrinius. Literatūrologė akcentavo, kad rašytojo premijos įsteigimas yra pats didžiausias atminimo įamžinimas ir žymaus kraštiečio pagerbimas, džiaugėsi, kad pirmoji Jono Avyžiaus premija literatūros klasikui R. Granauskui pratęsia klasiko Jono Avyžiaus prozos kelią. 
Premijos atrankos  grupės pirmininkė doc. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė
Jono Avyžiaus literatūros premijos laureatas R. Granauskas dėl sveikatos į šventę negalėjo atvykti. Rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis ir Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Asta Kascėnienė premijos rekvizitus ir dovanas įteikė Rašytojų sąjungos valdybos nariui, „Metų“ žurnalo vyr. redaktoriui Danieliui Mušinskui, prašydami jas kartu su nuoširdžiais joniškiečių linkėjimais perduoti R. Granauskui. Dž. Maskuliūnienė įteikė laureato diplomą. D. Mušinskas perdavė R. Granausko linkėjimus joniškiečiams ir keletą rašytojo autografuotų knygų bibliotekos skaitytojams.
Rajono meras G.Čepulis ir Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja A. Kascėnienė perduoda R.Granauskui skirtos premijos rekvizitus ir dovanas D. Mušinskui
Gėlės Irenai Avyžienei
Rajono meras simbolinę gėlių puokštę ir naują knygą „Joniškio kraštas“ įteikė Irenai Avyžienei kaip gyvajam tiltui tarp išėjusio Jono Avyžiaus  ir jo gimtinės. Susirinkusiems parodytos ištraukos iš režisierės Agnės Marcinkevičiūtės filmo apie Romualdą Granauską „Raudonu ant balto“.
 Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Violeta Vilčiauskienė, sakydama, kad   bibliotekai teko kilni misijai puoselėti kraštiečio, literatūros klasiko atminimą, padėkojo visiems už gražų renginį, rajono savivaldybės merui, tarybos nariams už supratimą ir bibliotekos idėjos įsteigti premiją įgyvendinimą.   
Vakaro svečiai tarp  Joniškio A.Raudonikio meno mokyklos smuikininkų
Gėlių žiedais pagerbtos iškilmingame minėjime dalyvavusios Jono Avyžiaus seserys Adolfina ir Stasė, renginio svečiai, atlikėjai.  
Renginio rėmėjai: Joniškio rajono savivaldybė ir Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.

Dalia Norvaišienė
Joniškio r. savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos
 Bibliografijos ir informacijos skyriaus vyr. bibliotekininkė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą