Puslapiai

2017 m. birželio 20 d., antradienis

Susitikimas su istoriku Arvydu Anušausku Žagarės dvaro rūmuose


Birželio 16 dieną, tęsiant Gedulo ir vilties dienai skirtus renginius, į Žagarės dvaro rūmus rinkosi įvairaus amžiaus žagariečiai susitikti su istoriku, politiku, Seimo nariu A. Anušausku. Renginio svečias papasakojo apie Juozą Albiną Markulį – vieną garsiausių išdavikų Lietuvos istorijoje. 1500 lapų dienoraštį Seimo nariui paskolino vienas kolekcininkas, įsigijęs jį iš Markulio giminių.

Sovietų agentų užverbuotas dirbti jų naudai, šaltakraujis ir oratorystę įvaldęs  J. Markulis padėjo suimti daugybę kovotojų už Lietuvos laisvę. Su jo pagalba buvo sunaikinta didžioji dalis Lietuvos partizanų vadų. Markulis dėstė Vilniaus universitete, tapo medicinos mokslų daktaru, profesoriumi. Anot prof. R. Jankausko, J. Markulis buvo puikus oratorius, bet kaip mokslininkas didelių laimėjimų  profesinėje srityje nepasiekė. Jis palaikė ateistines idėjas ir stengėsi menkinti religijos bei bažnyčios autoritetą.
Sužinojęs apie Žagarės bažnyčioje saugomą ir vietos žmonių garbinamą Barboros Žagarietės mumiją, J. Markulis išsiruošė jos apžiūrėti ir užregistruoti. Po jo apsilankymo Žagarėje Barboros Žagarietės palaikai dingo ir jų buvimo vieta nėra žinoma iki šiol. A.  Anušausko knygoje „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ yra skyrius ir apie šią istoriją.

Renginio metu žagariečiai įdėmiai klausėsi įdomaus pasakojimo apie J. Markulio gyvenimą. Kai kalba pasisuko apie Barborą Žagarietę, atsirado nemažai tokių,  kurie turėjo ką pridėti prie pasakojamos istorijos. Keletas dalyvių pasidalijo savo prisiminimais ir papildė knygos siužetą naujomis detalėmis.

Tai buvo aštuonioliktas knygos pristatymas, po kurio  autorius savo kūrinį dar galėtų papildyti ne vienu puslapiu. Žagariečiai noriai pirko knygas ir prašė autografo. Po renginio svečias pasivaikščiojo po Žagarės dvaro rūmus, aplankė  Barboros Žagarietės kriptą.

Žagarės filialo vedėja Aušra Jonuitytė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą