2018 m. kovo 29 d., ketvirtadienis

„Praeitis dabartyje“ Pakruojo sinagogoje


Kovo 27 d. Pakruojo sinagogoje atidaryta Lietuvos tautodailininkų sąjungos nario Kęstučio V. H. Vaičiūno tapybos darbų paroda „Praeitis dabartyje“, skirta Lietuvos 100-mečiui paminėti. Aldutės ir Kęstučio Vaičiūnų iniciatyva, kartu atvyko ir gausus Smilgių miestelio (Panevežio raj.) Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų būrys. Belaukiant rengino pradžios, svečiams bibliotekininkė Gitana Maasienė pravedė ekskursiją po seniausią iki šių dienų Lietuvoje išlikusią medinę Pakruojo sinagogą.

Piešti pamėgęs dar vaikystėje, autorius tik studijų metais pradėjo giliau domėtis daile bei lankytis parodose. Labai greitai tapyba tapo ne tik pomėgiu, bet ir pagrindiniu laisvalaikio užsiėmimu. Prieš porą metų baigęs aktyvią darbinę veiklą, Kęstutis V. H. Vaičiūnas pasinėrė į kūrybą. Kaip gimsta paveikslai? Dažniausiai Kęstutis tapo pastele, o apie kūrybą geriausiai kalba patys darbai. Paveikslai labai šilti, ramūs, paprasti. Tapydamas išreiškia nuoširdžią meilę Lietuvai, jos istorijai, gimtinei. Pavyko įgyvendinti ir seną savo svajonę – ne tik pamatyti, bet ir nutapyti bent dalį LDK pilių. Anot autoriaus, kadangi esąs laisvas nuo politikos ir kitų darbų, galintis piešti visą dieną ir netgi užmiršti pavalgyti. Taip ir pailsi. Pilys, dvarai, bažnyčios – mėgstamiausios temos. Paveikslai unikalūs ir savo atlikimo būdu: autorius naudoja labai seną taškinės tapybos techniką, kuomet paviršius dekoruojamas įvairaus dydžio ir spalvų taškais.

Paroda „Praeitis dabartyje“ – kelionė po Lietuvą ir ne tik. Pradėjęs pasakojimą nuo eksponuojamo 1450-ųjų metų Lietuvos žemėlapio pristatymo, susirinkusiems autorius vaizdžiai apibūdino paveiksluose įamžintas pilis, piliakalnius, žydinčius sodus. „Kokia graži mūsų Lietuva ir kokį pilką vaizdą mato jos emigrantai svetur...“, - atsidūsta autorius, stabtelėjęs prie paveikslo, kuris skirtas iš Lietuvos išvykusiems.
Paklausta, ar sunku gyventi šalia menininko, žmona Aldutė Vaičiūnienė tik šypteli – per gyvenimą jie kartu žengia jau daugiau kaip 45-erius metus. Jų šeimos pagrindasbendras požiūris į gyvenimo vertybes. Kartu užauginti du sūnūs ir dukra. Dukra Indrė pasekė tėvų pėdomis: baigė Dailės akademiją, dirba restauratore. Būtent Indrei ir jos vyrui Aidonui Valkiūnams, bei grupei su jais dirbančių šios srities profesionalų, pavyko atkurti Pakruojo sinagogos unikalią vidaus tapybą. Taigi, parodos eksponavimo vieta pasirinkta neatsitiktinai. Anot Vaičiūnų, jie vieni pirmųjų matė visus sinagogos restauravimo etapus, kruopštų savo vaikų – restauratorių darbą.

„Panevėžio rajono savivaldybės bendruomenių sąjunga jau septintus metus vykdo „Mūsų kaimo šviesuolis“ apdovanojimus. Labai džiaugiamės ir didžiuojamės, kad šiemet, už savo krašto puoselėjimą ir garsinimą, nominacija „Kaimo šviesuolių šeima“ skirta mūsų Aldutei ir Kęstučiui. Tai tikrai netipiniai senjorai: daug keliaujantys, labai svetingi, ne tik visur aktyviai dalyvaujantys, bet ir patys inicijuojantys įvairiausius renginius“, – šiltų žodžių šiai šeimai negailėjo Puziniškio muziejaus (Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimtinė) muziejininkė Irena Lesvinčiūnienė. Parodos autoriui dėkojo ir Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos direktorė Romualda Kulšytė, Pakruojo Trečiojo amžiaus universiteto koordinatorė Rima Juozapavičienė, literatų klubo narė Dalė Gurkšnienė. Muzikos garsais popietės metu visus lydėjo Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos mokinė Deimantė Gutauskaitė (fortepionas) ir Atžalyno gimnazijos gimnazistas Marius Mitrikas (gitara). Jaunuolių mokytoja – Rūta Venslovienė, o jų  meniškai atlikti kūriniai sulaukė garsių susirinkusiųjų ovacijų bei nuoširdžios Aldutės ir Kestučio Vaičiūnų padėkos, linkėjimų siekti savo tikslų. Po parodos pristatymo neskubėta išsiskirstyti – jaukiai bendrauta prie kavos puodelio ir Aldutės Vaičiūnienės paruoštų vaišių.

Kęstučio V. H. Vaičiūno paroda  „Praeitis dabartyje“ Pakruojo sinagogoje veiks iki balandžio 30 d. Kviečiame skubėti pasigrožėti!

Vyresn. bibliotekininkės Gitanos Maasienės inf.
Nuotr.: Parodos atidarymo akimirkos Pakruojo sinagogoje













Komentarų nėra:

Rašyti komentarą