2018 m. birželio 7 d., ketvirtadienis

Susitikimas su kraštiečiu Petru Juknevičiumi


Gegužės 25 d. Pakalniškių kaimo bibliotekoje vyko susitikimas su kraštiečiu istoriku, buvusiu ilgamečiu Panevėžio rajono savivaldybės administracijos vyriausiuoju specialistu paveldui, Petru Juknevičiumi. Šis renginys buvo skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Istoriko P. Juknevičiaus vaikystės ir jaunystės metai prabėgo Pakalniškių kaime vienkiemyje, prie ribos su Raginėnų kaimo laukais. Šios vaizdingos apylinkės, graži gamta, turtingas kraštovaizdis, apipintas Raginėnų piliakalnio legendomis, galimai ir paskatino būsimąjį istoriką domėtis savo krašto praeitimi, jo istorija. Gal todėl šis kraštas jam yra ypatingai brangus, į kurį vis traukia sugrįžti, nes, pasak kraštiečio, Pakalniškiai jam – pati gražiausia vietovė.
Į susitikimą su kraštiečiu P. Juknevičiumi rinkosi senieji Šniukonių, Raginėnų, Kleboniškių ir Veliakiemių kaimų gyventojai, kurie pažįsta istoriką, prisimena jo šeimą: tėvus, seserį, brolį. Atvyko ir vaikystės, jaunystės draugai. Kraštietis susirinkusiems pasakojo apie šį kraštą, remdamasis ne tiek istoriniais faktais, bet  daugiau žvelgdamas per savo prisiminimų prizmę. Jis susirinkusiesiems pademonstravo 1942 m. Šeduvos apskrities karinį žemėlapį, kuriame pažymėti minėti kaimai, išryškėjusios gyventojų sodybos. Jame buvo galima susirasti ir savo, ir kaimynų buvusias sodybas. Daugelio iš jų seniai nebėra, nes jos jau nugriautos, o žmonės persikėlę į gyvenvietes. Svečias visus supažindino su išlikusiais apie 1968–1969 m. sudarytais Pakalniškių apylinkės gyventojų sąrašais, kuriuose susirinkusieji galėjo perskaityti tėvų, kaimynų ar šiaip pažįstamų žmonių pavardes. Įdomu pasirodė tai, kad anksčiau šiuose kaimuose gyveno žymiai daugiau gyventojų, negu dabar. Tada Raginėnų kaimas buvo labai didelis. Jame veikė ir biblioteka, ir parduotuvė, nors tuo metu parduotuvės neturėjo nei Pakalniškių, nei Šniukonių kaimai.
Istorikas P. Juknevičiaus renginio svečiams parodė to krašto žmonių, išlikusių pastatų, įvairių archeologinių paminklų senas fotografijas, pasakojo apie savo šeimą, artimuosius. Pasidalino įdomiais prisiminimais apie buvusius kaimynus, pažįstamus, pasakojo smagius atsitikimus iš vaikystės ir jaunystės laikų.
Tą popietę dar ilgai bibliotekoje netilo kalbos, visi maloniai šnekučiavosi prie arbatos puodelio. Renginio metu Pakalniškių bibliotekoje veikė literatūrinė paroda „Kraštiečio Petro Juknevičaus leidiniai“, kurią bibliotekos lankytojai taip pat buvo kviečiami apžiūrėti.

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos





Komentarų nėra:

Rašyti komentarą