Puslapiai

2019 m. gegužės 6 d., pirmadienis

Bibliotekoje toliau vykdomas tarptautinis projektas: ketvirtojo etapo rezultatai


Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka (toliau – biblioteka) kartu su partneriais iš Jelgavos miesto bibliotekos (Latvija) ir Liepojos centrinės mokslinės bibliotekos (Latvija) sėkmingai įgyvendina 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Development of Innovative library solutions for different generations in the border region“ (Inovatyvių bibliotekos sprendimų skirtingoms kartoms plėtra pasienio regione) Nr. LLI-110, Savitarnos paslaugos bibliotekoje skirtingoms kartoms, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis.

Projekto tikslas – bibliotekų viešųjų paslaugų efektyvumo gerinimas ir į klientus orientuoto požiūrio skatinimas atsižvelgiant į įvairaus amžiaus lankytojų, kurie gyvena arba lankosi projekto teritorijoje, skirtingus poreikius.
Projekto metu yra siekiama gerinti bibliotekų efektyvumą ir darbuotojų gebėjimus kokybiškai aptarnauti skirtingų kartų klientus pagal individualius jų poreikius, paskatinti vyresnio amžiaus žmonių integraciją į visuomenę ir, pasitelkiant interaktyvias priemones ir edukacinius žaidimus, užtikrinti tikslingą ir produktyvų vaikų ir jaunimo susidomėjimą asmeniniu tobulėjimu.

Naujos bibliotekos paslaugos
Projekto metu pristatyti nauji paslaugų sprendimai – Jelgavos ir Liepojos bibliotekose įdiegtos savitarnos aptarnavimo sistemos, Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje įkurtas Užsienio kalbų mokymosi centras (su galimybe savarankiškai mokytis 7 kalbų) ir interaktyvi Šeimų erdvė, bibliotekos vykdo skirtingoms kartoms vienyti skirtas programas „Mokytis vieniems iš kitų“ ir „Šeimos bendrauja ir mokosi“. Projekto dėka yra skatinamas naujas požiūris į skirtingų kartų bibliotekos lankytojus ir jų tarpusavio ryšius, per savitarnos paslaugas pagerintas bibliotekos teikiamų paslaugų efektyvumas, įdiegti nauji inovatyvūs sprendimai bei užmegztas glaudesnis tarpvalstybinis bibliotekų bendradarbiavimas.

„Žinių ambasadorės“ senjorus mokė kompiuterinio raštingumo
Vykdant programą „Mokomės vieni iš kitų“, kuria siekiama padidinti bibliotekininkų darbo veiksmingumą, skatinti platesnį visuomenės naudojimąsi bibliotekos paslaugomis ir skirtingų kartų žmonių bendravimą, lapkričio mėnesį bibliotekoje vyko dveji mokymai: kompiuterinio raštingumo ir užsienio kalbų mokymosi programos naudojimosi kursai, į kuriuos susirinko per 20 senjorų, o juos pasitiko projekto „Mokomės vieni iš kitų“ „žinių ambasadorės“ iš Šiaulių valstybinės kolegijos. Per šiuos mokymus savanorių tikslas buvo paaiškinti senjorams apie paslaugas, kurias galima naudoti internete, kaip ir kokiomis priemonėmis galima komunikuoti internetinėje erdvėje, kuo ypatingi socialiniai tinklai, kodėl jie svarbūs šiandieniniame ne tik jaunimo, bet ir vyresnio amžiaus žmonių gyvenime. Antrųjų mokymų metu susirinkusiems senjorams bibliotekos savanorė iš Ukrainos Anna Kidalova pristatė užsienio kalbų mokymosi programą „EuroTalk Interactive“ bei atskleidė naudingų patarimų, kaip lengviau mokytis kalbų, kokia yra geriausia mokymuisi skirta aplinka ir kaip teisingai pasirinkti mokymosi lygį.

Tarptautinės šeimų žaidynės bibliotekoje
Gruodžio mėnesį bibliotekoje vyko finalinės tarptautinės „Šeimų žaidynės“, kuriose dalyvavo 10 latvių šeimų iš Jelgavos ir Liepojos miestų ir 5 šeimos iš Šiaulių. Prieš tai visose trijose bibliotekoje lapkričio pabaigoje vyko vietinės „Šeimų žaidynės“, kurių metu net po 5 šeimų komandas buvo atrinkta dalyvauti finaliniame etape Šiauliuose. Finalinis renginys buvo vedamas dviem kalbomis – lietuvių ir latvių – siekiant, kad susirinkusios šeimos tiksliai žinotų žaidynių taisykles. Visos šeimos buvo paskirstytos po atskiras bibliotekos erdves, kuriose turėjo atlikti protines ir fizines užduotis. Pirmų trijų vietų laimėtojams buvo įteikti prizai ir diplomai, likusiems – atminimo dovanėlės ir padėkos, taip pat visos šeimos buvo pakviestos apsilankyti Šiaulių muziejuose. „Šeimų žaidynės“ ne tik suteikė galimybę visoms šeimoms smagiai praleisti laiką kartu kaip vienai komandai (programa „Šeimos bendrauja ir mokosi“), bet ir skatino tarpvalstybinį bendra(darbia)vimą.

Užsienio kalbų mokymai šeimoms
Vasario mėnesį bibliotekoje įkurtame Užsienio kalbų mokymosi centre buvo organizuoti jau ne pirmi nemokami savarankiškos užsienio kalbų mokymosi programos „EuroTalk Interactive“ (7 užsienio kalbos: latvių, anglų, vokiečių, rusų, prancūzų, ispanų, italų, 6 lygiai) naudojimosi kursai šeimoms. Per dvi dienas programos naudojimosi kursuose apsilankė per 30 iš anksto užsiregistravusių šeimų. Mokymų metu lektorius supažindino su savarankiško užsienio kalbų mokymosi programa, jos veikimo principais, nauda. Daug dėmesio buvo skirta praktinėms užduotims, žinių įtvirtinimui. Tokiu būdu siekiama gerinti bibliotekos paslaugas, sudaryti inovatyvias galimybes lankytojams gerinti savo turimas kompetencijas, plėsti žinias. Be to, kartu skatinamas šeimų, skirtingų kartų bendra(darbia)vimas, mokymosi kartu galimybė.

Renginys „Šeimos diena bibliotekoje“
Projekto metu didelis dėmesys skiriamas šeimų laisvalaikiui kartu ir skirtingų kartų bendravimui (programa „Šeimos bendrauja ir mokosi“), todėl jau trečią kartą šeimos kviestos į renginį „Šeimos diena bibliotekoje“. Balandžio mėnesį, minint Nacionalinę Lietuvos biblioteka savaitę, biblioteka kvietė šeimas pasinerti į stebuklingą knygų pasaulį: čia vyko stebuklingos pasakų kūrimo dirbtuvės šeimoms „Noriu pasakos" kartu su rašytoja, pasakų kūrėja Neringa Tik. Kūrybinga viešnia į magišką pasakų pasaulį įtraukė tiek mažuosius, tiek suaugusiuosius. Visi su dideliu susidomėjimu klausėsi ir diskutavo apie tai, kaip gimsta knyga ir patys turėjo galimybę tapti pasakos personažais.

Netradicinis, interaktyvus mokymas(is) bibliotekoje
Įkūrus modernų ir interaktyvų Užsienio kalbų mokymosi centrą, čia nuolat pradėjo lankytis ne tik Šiaulių, bet ir aplinkinių rajonų mokinių grupės, norinčios išbandyti netradicines inovatyvias užsienio kalbos pamokas. Mokiniai atlikdami žaismingas užduotis, užsienio kalbos mokosi lengvai, aktyviai ir kūrybingai. Tuo metu interaktyvioje Šeimų erdvėje pradinių klasių mokinukai ir darželinukai smagiai pramogauja ir lavina kūrybiškumą. Mažieji piešia ant šviečiančių stiklo molbertų bei smėlio ir šviesos staliukų, žaidžia mokomuosius, judriuosius Xbox žaidimus, išbando interaktyvių grindų, interaktyvių stalų galimybes ir kitus įdomius mokomuosius, interaktyvius žaidimus. Spalvinga piešimo edukacija mažiesiems Šeimų erdvės lankytojams padeda išlaisvinti fantaziją, kūrybiškumą, patirti naujų įspūdžių bei atsipalaiduoti, o veiklos su interaktyviomis priemonėmis ir edukaciniai žaidimai ugdo vaikų asmeninį tobulėjimą. Užsiėmimų čia randa visa bendruomenė: vaikai mielai po pamokų renkasi laisvalaikį leisti Šeimų erdvėje, o suaugusieji po darbų lankosi Užsienio kalbų mokymosi centre.

Projektą įgyvendina Jelgavos miesto biblioteka, Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka ir Liepojos centrinė mokslinė biblioteka. Projekto trukmė: 2017 m. gegužės 1 d. – 2019 m. rugpjūčio 31 d. (projektas buvo pratęstas 6 mėn.)
Daugiau informacijos apie programą www.latlit.eu
Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf. ir nuotr.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą