2020 m. spalio 8 d., ketvirtadienis

Virtualiame susitikime su LATGA atstovu kalbėta apie autorių teises bibliotekose

Spalio 7 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko nuotoliniai mokymai „Autorinių teisių mokymai: bibliotekos atvejis“, kuriuose dalyvavo ne tik bibliotekos darbuotojai, bet ir Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės dalinai finansuoto projekto „Karaokė knygoms: nauja erdvė bibliotekoje“ partneriai – Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokytojai, lopšelio-darželio „Drugelis“ pedagogai bei kolegos iš miesto koncertinės įstaigos „Saulė“. Mokymus vedė LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius. 
Bibliotekoms taikomos tos pačios sąlygos 
Lektorius dalyvius supažindino su autorių teisėmis, kolektyviniu autorių teisių administravimu. Buvo pristatytos ir autorių teisių subtilybės bibliotekoje organizuojant renginius, kino vakarus, rengiant virtualias parodas, darant kopijas,  aptarė LATGA licencijos, autorinių sutarčių klausimus bei atkreipė dėmesį į galimus pažeidimus. Pasak LATGA atstovo, biblioteka, nors yra ne pelno siekianti organizacija, niekuo nesiskiria nuo kitų kūrinių naudotojų (pvz., kavinių, restoranų, parduotuvių) – joms taikomos tos pačios sąlygos kaip ir kitiems, kurie naudojasi autorių kūriniais. „Kūrinio viešas atlikimas kavinėje, restorane ar bibliotekoje, neturi skirtumo, nes įstatymas numato, kad nesvarbu, jog kūrinys naudojamas nekomerciniais tikslais, vis tiek autorius turi gauti autorinį atlyginimą už jo kūrinių panaudojimą ir tokie teisės aktai galioja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Taigi, jei biblioteka, pavyzdžiui, organizuoja kino vakarą, tai turėtų gauti licenziją per Asociaciją LATGĄ, kuri administruoja teisę į viešą kūrinių rodymą ar atlikimą“, – pasakojo LATGA atstovas. Tačiau P. Sartatavičius akcentavo, kad filmų atveju, LATGA licenzijuoja tik muzikos takelį, kuris naudojamas filme (pvz., praskamba kažkurioje filmo dalyje). Tačiau, kad būtų galima filmą rodyti visa apimtimi viešai, yra reikalingas ir filmų platintojų sutikimas.

Turinio šaltinio svarba
Rugsėjo mėnesį „Šaltinėlio“ filiale (Trakų g. 20A) biblioteka atvėrė naują karaokė erdvę, tad buvo labai aktualu išgirsi, kokia yra muzikos kūrinių naudojimo situacija karaokėje. Kalbant apie kitus kūrinius, pvz., muzikos, tai ir vėl galioja tos pačios taisyklės kaip ir kitiems naudotojams. Tad šioje situacijoje kalbant apie karaokę, yra du esminiai dalykai: pirma, svarbu gauti LATGA licenziją dėl to, kad kūriniai yra viešai atliekami. Kaip rodo teismų praktika, jeigu kūrinys yra atpažįstamas, vadinasi jis yra panaudotas, tad ar tai yra karaokė, ar rodomas filmo įrašas, reikia tam gauti licenziją. Antra, svarbu visada atkreipti dėmesį, iš kur gauname tuos kūrinio, iš kokio šaltinio“, – teigė P. Sartatavičius. Jo teigimu, labai svarbu, kad tas įrašų šaltinis nebūtų nelegalus (pvz., neteisėtas tinklalapis ar daug kartų jau kopijuotas CD). Tuo tarpu, jei esame tikri, kad jei šaltinis yra teisėtas, tada nėra svarbu, iš kur jame atsirado mums reikalingi įrašai. Tad suprantama, kad jei bus naudojamas kūrinys gautas iš piratinio tinklalapio, tai jau bus neteisėta veikla ir pažeidžiamos autorių teisės. Tačiau visai kita situacija yra naudojantis „Youtube“ platforma. Ji yra legali ir licenzijuota, tačiau, labai atvira ir visiems pasiekiama, o tai ir gali būti apgaulinga naudojantis čia patalpintu turiniu. „Bet kas gali į „Youtube“ įkelti bet kieno kūrinį. Ir kol šios platformos algoritmai ar kas nors kitas nepraneša, kad čia yra pažeidimas, kad žmogus įkėlė kažkieno kūrinį ir pavadino savo vardu, kad, pavyzdžiui, gautų pelno, tai tol šio pažeidimo užfiksavimo nėra, viskas atrodo gerai. Šiuo aspektu, „Youtube“ platforma yra šiek tiek apgaulinga. Aišku, jeigu naudojam medžiagą iš „Youtube“, niekas negali to užfiksuoti, nebent ateitų koks teisių turėtojas to kūrinio ir pamatytų, kad naudojatės neteisėtai. Bet iš esmės kaip ir nėra kaip daugiau užfiksuoti, iš kur eina tas tikrasis neteisėtas šaltinis,“ – apie kūrinių naudojimo subtilybes pasakojo LATGA atstovas. Vis dėlto, kaip jis pridūrė, jeigu naudojamasi „Youtube“ patalpinta medžiaga, tai greičiausiai bus viskas legalu, bus naudojamasi legalia kopija, tačiau visada turime pagalvoti apie tai, kad ir čia gali pasitaikyti nelegalių atvejų. 
Taigi, kaip akcentavo LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas, svarbiausia, kalbant apie kūrinių viešą panaudojimą, yra iš LATGA gauta licencija ir žinojimas, iš kur yra gaunami kūriniai.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos informacija.
Nuotrauka – bibliotekos





Komentarų nėra:

Rašyti komentarą