Puslapiai

2014 m. gruodžio 1 d., pirmadienis

Ypatingoji bibliotekos knyga

Lapkričio 27 d. Radviliškio viešoji biblioteka savo lankytojams pristatė naują knygą – ranka perrašytą Kristijono Donelaičio poemą „Metai“. Poemą savo ranka perrašė 234 Radviliškio viešosios bibliotekos lankytojai ir svečiai nuo 10 iki 84 metų. Visų rašiusiųjų amžiaus vidurkis – 42 metai. 171 lapo knygą įrišo ir apipavidalino Radviliškio dailės mokyklos direktoriaus pavaduotoja, menininkė Neringa Kestenienė. Iliustravo šios mokyklos mokiniai.
Neringa Kestenienė, pakviesta papasakoti apie kūrybinį procesą ir šios knygos viršelio atsiradimo istoriją, sakėsi, kad jautė didelę atsakomybę ir norą sukurti kažką artimo kiekvienam, pačiam K. Donelaičiui. Ilgai brandinusi idėją, ieškojo įvairių jos realizavimo būdų bei  priemonių. Kad tai svarbu daugeliui žmonių, suprato, kai jos buvusi mokinė atnešė savo močiutės daug metų saugotą odą ir padovanojo kilniam, prasmingam tikslui – „Metų“ knygos apipavidalinimui.
Pasidžiaugti bendru visų rašiusiųjų kūriniu atvykusi rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė pastebėjo, kad renginyje apie knygą kalbama kaip apie kūdikį, kad iš šios knygos sklinda šiluma, geroji energija. Viešnia padėkojo už idėjos įgyvendinimą, kuris paskatino žmones pajusti tarpusavio bendrystę.
Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Aldona Januševičienė papasakojo, kaip kilo sumanymas  poemos „Metai“ perrašymu įamžinti mūsų grožinės literatūros pradininko, meistro, mokytojo, kunigo, švietėjo gyvenimą ir kūrybą. Ji padėkojo menininkei Neringai Kestenienei už svarų indėlį, įgyvendinant bibliotekos projektą „K. Donelaičio „Metai“ – manąja plunksna“. Padėkota ir  Radviliškio dailės mokyklai bei jos direktorei Daliai Labanauskienei už gražų bendradarbiavimą – mokyklos auklėtinių iliustracijas knygai, Vaidai Balčiūnaitei už senovinį stalelį, ant kurio visus metus buvo perrašomi „Metai“. Direktorė neabejojo, kad knyga pasiliks ją rašiusiųjų atmintyje ir širdyse, bibliotekos istorijoje ir liudys ateities kartoms mūsų visų meilę savai kalbai, literatūrai, kūrybai. 
Vakarą vainikavo aktoriaus, režisieriaus Ramūno Abukevičiaus monologas iš mažiau publikuotų Kristijono Donelaičio eilėraščių, pasakėčių, laiškų, prisiminimų, bažnyčios metrikų. Režisierius taip pat papuošė salę atkurtų autentiškų XVIII amžiaus Mažosios Lietuvos tautinių kostiumų paroda.
Kristijono Donelaičio neįkainojamam literatūriniam palikimui, mūsų kalbai, literatūros istorijai neabejingi Lietuvos žmonės bei svečiai iš Belgijos, Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos valstijų, Rusijos, Vokietijos nuo šiemečio kovo iki lapkričio dalyvavo Radviliškio viešosios bibliotekos akcijoje „K. Donelaičio „Metai“ – manąja plunksna“, skirtoje 300-osioms Kristijono Donelaičio gimimo metinėms. Stengiantis sukurti K. Donelaičio laikų atmosferą, visi buvo kviečiami prisėsti prie senovinio stalelio, paimti į rankas plunksnakotį ir ant ypatingo popieriaus perrašyti keletą eilučių iš poemos „Metai“. Kolektyviškai prie akcijos prisidėjo Alksiupių pagrindinės mokyklos, Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“, Vaižganto progimnazijos, rajono savivaldybės, seniūnijos, policijos bei Šniūraičių bendruomenės. Kai kurie organizuotai atvyko į biblioteką,  kiti pakvietė atvykti su knyga pas juos.
Šį projektą iš dalies parėmė Lietuvos kultūros taryba.
Su knyga susipažinti galima Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje.

Laura Bagučanskytė, projekto koordinatorė,
Radviliškio viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė.

Tomo Januševičiaus nuotr.


Rašiusieji varto knygą

Atkurtų autentiškų XVIII a. rūbų kolekcija 

 Renginio žiūrovai

Knygos viršelio autorė Neringa Kestenienė pasakoja apie kūrybinį procesą

Administracijos direktorė Jolanta Margaitienė sveikina įgyvendinus projektą

 Aktorius Ramūnas Abukevičius skaito monologą iš K. Donelaičio kūrybos

Lankytojai knygoje ieško savo perrašytų eilučių  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą