Puslapiai

2016 m. gegužės 11 d., trečiadienis

Europos diena bibliotekoje: šypsenos Šiauliams ir Europai

Gegužės 9-ąją visoje Europos Sąjungoje minima Europos diena. Tai šventė simbolizuojanti Europos taiką ir vienybę. Prie šios šventės kasmet prisijungia ir bibliotekos.  Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriaus kiemelyje vyko Europos dienos šventė miesto gyventojams „Man šypsosi Europa“, finansuojama Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje. Jau 12-ąjį kartą bibliotekoje šventiniu akcentu paminėta Europos diena, kurios tikslas yra džiaugtis taika ir vienybe Europoje. Kaip ir kasmet, organizuojant šventę miesto gyventojams, buvo siekiama plėsti bendruomenės žinias, skatinti domėjimąsi Europos Sąjungos šalimis, jų kultūriniais, geografiniais  ypatumais bei integracijos problemomis.

Diskusijų ringe – pabėgėlių iššūkis Lietuvai ir Europai
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyrius šiai dienai paminėti suorganizavo diskusijų ringą tema „Naujas žmogus Europoje: pabėgėlių iššūkiai Europoje ir Lietuvoje, visuomenės ir asmeniniai požiūriai į pabėgėlius, gyvoji patirtis žmonių, kurie dirbo su pabėgusiais iš Sirijos“. Diskusijoje dalyvavo signataras Donatas Morkūnas, Šiaulių apskrities Mobiliojo būrio patrulis, dalyvavęs misijoje Slovėnijoje, Audrius Skiutė, savanoris iš užsienio, dirbantis Šiaulių Didždvario gimnazijoje, Aldo Franicevic (Kroatija), Erasmus + programos Europos savanorių tarnybos savanoris Ingo Leuchtefeld (Vokietija), „Romuvos“ ir Didždvario gimnazijų moksleiviai, bibliotekos savanoriai. Diskusiją vedė J. Janonio gimnazijos mokinys, projekto „Eurodebatai: viešojo kalbėjimo iššūkis“ II vietos laimėtojas Lukas Alūzas.
Svečias iš Vokietijos Ingo Leuchtefeld savo pranešime apibūdino problemas, su kuriomis susiduria pabėgeliai atvykdami į Lietuvą, kokia padėtis yra Lietuvoje esančiuose Pabradės ir Ruklos pabėgėlių centruose. Kaip sakė Ingo Leuchtefeld, yra problema, kad apie pabėgėlius formuojama tik neigiama nuomonė. Taip pat ir pasienio policija ne visada būna draugiška pabėgėliams, nekalba su jais rusiškai ar angliškai, bendrauja tik lietuvių kalba.
Šiaulių apskrities policijos patrulis Audrius Skiutė pasidalino savo patirtimi iš misijos Slovėnijoje. Jis atkreipė dėmesį ir į problemišką pačių pabėgėlių elgesį. Atvykę į stovyklas pabėgėliai netausodavo nei duodamo maisto, nei antklodžių ar rūbų, nes buvo garantuoti, kad kitoje vietoje vėl gaus reikiamus daiktus.
Savanoris Aldo Franicevic pristatė savo projektą su Kenija. Didždvario gimnazijos savanoris siekia į šį projektą įtraukti ir gimnazijos moksleivius. Savo pranešime Aldo Franicevic ypač akcentavo sunkią Kenijos paauglių padėtį.
Po pranešimų diskusiją pradėti buvo pakviestas signataras Donatas Morkūnas. Jo nuomone, Europos Sąjungą turime išsaugoti. „Mes stiprūs esam tiek, kiek stipri yra Europos Sąjunga“. Reikia vertinti tuos dalykus, kuriuos turime, taip pat svarbu išlaikyti ir tas vertybes, kurios buvo prieš 2000 metų. Signataras pasisako už tai, kad bėgantiems nuo karo, nuo pavojų žmonėms reikia padėti, nors ne visada tai padaryti yra paprasta. Signataro Donato Morkūno kalba buvo daugiau skirta jaunajam šiauliečiui, kad jis įvertintų tai, ką turi, būtų aktyvus ir pilietiškas.
Renginio metu veikė leidinių apie Europos Sąjungą paroda „Gegužės 9-oji - Europos diena“.

Kūrybinės erdvės ir šventinis koncertas
 Po diskusijos vykusį šventinį koncertą, skirtą Europos dienai, vedė Šiaulių universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto studentės Rūta Vasiliauskaitė, Greta Grybaitė ir Auksė Vainauskaitė. Šventinę nuotaiką kūrė Šiaulių moksleivių namų pop grupės „POCO a POCO“ dainininkai (vadovas R. Mikalauskas), Šiaulių S. Daukanto gimnazijos merginų ansamblis ir solistė Deima Ražinskaitė (mokytoja V. Ušinskienė) bei Šiaulių pučiamųjų orkestras (dirigentas – Gediminas Brūzga). Šventinius žodžius tarė bibliotekoje savanoriškai pagal Erasmus+ programą bibliotekoje dirbanti italė Ester Ceriani ir Šiaulių Didždvario gimnazijoje dirbanti armėnė Serine Gabrielyan.

Renginio metu veikė „Kūrybinių erdvių alėja“ – įrengtose pavėsinėse šventės dalyvius įvairių darbelių mokė Šiaulių profesinio rengimo centro Technologijų skyriaus mokiniai. Kulinarijos mugėje renginio dalyviai galėjo paskanauti įvairių Europos Sąjungos šalių bandelių, kurias paruošė Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus mokiniai. Džiugu tai, kad biblioteka glaudžiai bendradarbiauja su Dainų mikrorajono bendruomene, todėl tradiciškai, minint Europos dieną, bibliotekos kiemelyje šalia savanorystės suolelio pasodinami augalai, puošiantys bibliotekos erdvę.

Pasveikinti piešinių konkurso laureatai 
Pasibaigus šventei pasveikinti piešinių parodos-konkurso „Težydi Europos vienybė“ laureatai. Konkurse dalyvavo Šiaulių moksleivių namų Dailės studijos moksleiviai, vadovaujami mokytojos Jolitos Udrienės. Vaikai savo darbuose kūrybiškai perteikė tai, kaip jie suvokia ir vertina Europos vienybę.  Kadangi šie metai yra paskelbti Europos metais susivienijimo vienybei, tad piešiant  mokiniai buvo skatinami kūrybiškai pažvelgti, kaip kiekvienas jų galėtų prisidėti prie Europos sąjungos susivienijimo vienybės Mokinių sukurti piešiniai eksponuojami Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Aido“ filiale (Aido g. 27) iki gegužės 27 d.

Šventiniai akcentai ir padėka bibliotekos draugams 
Renginio metu šventės dalyviai, svečiai iš užsienio pakviesti „pasimatuoti“ Profesinio rengimo centro Technologijų skyriaus mokinių pasiūtą didelę kepurę, simbolizuojančią, kad esame visi Europos sąjungos gyventojai.   Skambant šventiniams akordams į dangų renginyje dalyvavę vaikai paleido 28 balionus, simbolizuojančius visas Europos Sąjungos šalis.

Biblioteka nuoširdžiai dėkoja bibliotekos draugams, bičiuliams – Šiaulių profesinio rengimo centro Technologijų skyriaus ir Prekybos ir verslo skyriaus darbuotojams ir mokiniams, Dainų mikrorajono bendruomenei, koncertinei įstaigai „Saulė“, Jaunimo savanoriškos veiklos centrui „Deineta“, Didždvario, „Romuvos“, S. Daukanto gimnazijoms, Šiaulių moksleivių namams,  teminių kostiumų salonui „Raudona varna“ ir  fotografei „Kibris fotografija“, padėjusiems kurti šventinę Europos dienos nuotaiką.


Agnė Kemzūraitė
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos
specialistė kultūrinei-edukacinei veiklai


                                         


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą