Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos darbuotojos, skaitytojai, bendruomenės nariai ankstų rugsėjo 26-osios rytą, išvyko į Vilnių. Aplankyta Vilniaus universiteto biblioteka. VU biblioteka – seniausia Lietuvos akademinė biblioteka. Ją 1570 m. įkūrė jėzuitai. Tai viena iš nedaugelio Europos bibliotekų, veikiančių tame pačiame pastate, kuriame įsikūrė. Buvo įdomu išgirsti apie biblioteką bei sužinoti, kokią įtaką jai turėjo istoriniai įvykiai. Ekskursiją vedė puiki gidė, kuri išsamiai papasakojo Vilniaus universiteto istoriją.
Pirmiausia lankėmės Baltojoje salėje (observatorijoje). Salėje turėjome galimybę susipažinti su išlikusiais senosios observatorijos teleskopais ir kitais įrengimais. Atvirame fonde daugiau nei 2 tūkst. leidinių – lingvistiniai, daugiakalbiai žodynai ir specialiosios enciklopedijos.
Lankėmės Joachimo Lelevelio salėje. Skliautuota J. Lelevelio salė yra bibliotekos trečiame aukšte, šalia Istorijos šaltinių skaityklos ir tiesiai virš universiteto rektoriaus kabineto. Salė mena jėzuitų laikus, kai čia buvo koplyčia. Šioje salėje yra beveik tūkstantis leidinių, susijusių su Joachimo Lelevelio biografijos, mokslinės ir kūrybinės veiklos tyrimais. Taip pat leidiniai apie Vilniaus universiteto istoriją.
Turėtoje neeilinę galimybę apsilankyti Rektoriaus auloje, kuri išsiskiria Antano Kmieliausko freska, kuri skirta universiteto 400 metų jubiliejui. Ji vaizduoja to meto žmonių gyvenimą ir atspindi Lietuvos liaudies meną.
Pasivaikščiojome po Universiteto kiemelius. Simono Daukanto kiemelyje 2004 m. balandžio 9 d. atidengta memorialinė lenta, skirta Onai Šimaitei atminti, skelbianti, kad 1940 – 1944 m. O. Šimaitė dirbo VU bibliotekoje ir palaikė ryšius su Vilniaus geto kaliniais, gelbėjo ir rėmė žydus. VU komunikacijos erdvėje atidengtas dailininko Modesto Saukaičio nutapytas portretas Onai Šimaitei. Gidė išsamiai papasakojo apie O. Šimaitės asmenybę ir nuopelnus.
Apsilankėme Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje, kurioje yra galingiausi vargonai Lietuvoje.
Aplankėme ir Gedimino pilį. Susipažinome su pilies bokšto ekspozicija. Grįždami užsukome į Panevėžį, Juozo Miltinio palikimo studijų centrą. Tai legendinio XX a. režisieriaus, mūsų kraštiečio, Juozo Miltinio autentiška namų erdvė, kurioje saugoma unikali dokumentinė ir istorinė medžiaga. Visas J. Miltinio palikimas: asmeninė biblioteka, rankraščių, dailės kūrinių kolekcija, repeticijų garso įrašai, videoteka, nuotraukos, asmeniniai daiktai. Centre veikia J. Miltinio gyvenimą ir kūrybą atspindinti ekspozicija, sukurianti teatro aplinkos įspūdį.
Dėkojame Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracijai už pagalbą organizuojant išvažiuojamąjį seminarą.
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos vadovės Irenos Virkutienės ir bibliotekininkės Dianos Lensbergienės inf.
Bibliotekos archyvo nuotr.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą